Galerija

Joniškio modernioji architektūra 1918 -1940 metai

2013 m. rugsėjo 16 d.
Loreta RIPSKYTĖ

 Joniškio Jono Avyžiaus viešosios bibliotekos pastatas praturtina Lietuvos moderniosios architektūros istoriją, sakė kaunietis menotyrininkas, docentas daktaras Vaidas Petrulis Europos paveldo dienų konferencijoje, skirtoje architektūrai. Joniškyje esti ir daugiau išskirtinių pastatų, tik daugelį jų pakeitė rekonstrukcijos ir laikas.

Novatoriški statiniai

Jono Avyžiaus viešosios bibliotekos pastatas, anot Kauno technologijos universiteto docento menotyrininko Vaido Petrulio, labai praturtino moderniąją 1918–1940 metų Lietuvos architektūrą.

Jo fasadas sumūrytas iš klinkerio plytų, kurios labiau būdingos Klaipėdos kraštui. Tai – gana novatoriškas statinys tarpukario Lietuvos architektūros kontekste.

Pastatas, iškilęs 1936 metais, buvo projektuotas profesionalaus architekto V. Peldavičiaus, ir anuomet priklausė bankui.

Ne mažiau įdomus ir buvęs vaistinės pastatas (dabartinis bankas Vilniaus ir Šiaulių Senosios gatvių sankirtoje).

V. Petrulį sudomino ir joniškiečio Jono Ivanausko, specialiai miesto architektūros fotografijų parodai užfiksuotas olandiško tipo namas Žagarės gatvėje, statytas 1928 metais pagal originalų projektą.

Pastate po vienu stogu buvo ir gyvenamoji vieta, ir tvartas, rūsyje iškastas šulinys. Namo savininkai jo neperstatė, išlikę visi langai, durys, vidaus išdėstymas, laiptai.

 Pastatus keičia laikas ir pinigai

Kitus pastatus (jų iš viso fotografuota apie 20 – aut. past.) Joniškyje fiksavęs fotografas Ingas Vilčiauskas apgailestavo, kad daug jų apleisti, neturi nuolat gyvenančių rūpestingų šeimininkų.

Vaizdą gadina apleista aplinka, fasadus ardo nuo stogų bėgantis vanduo. Būna, kad latakuose auga ne tik žolės, bet ir medžiai.

I. Vilčiauskui nesuprantama, kam rekonstruojant pastatus pristatomi nereikalingi elementai, perdažoma „elektrine“ spalva.

Miesto architektūros fiksavimą inicijavusi bibliotekos Informacijos ir kraštotyros skyriaus vedėja Vijoleta Kuprevičienė išsakė įdomų pastebėjimą: pastatai, kurių šeimininkai turėjo mažiau lėšų, labiau atspindi moderniosios architektūros palikimą.

 Steigė plytines

Joniškio „Saulės“ pagrindinės mokyklos istorijos mokytoja Stanislava Venislovienė pažymėjo, kad būtent trečiajame, ketvirtajame XX amžiaus dešimtmetyje Joniškyje gerokai padaugėjo raudonų plytų 1–2 aukštų pastatų.

Pasak V. Petrulio, apie 1937 metus, skatinant plytinių namų statybą, rajonuose atidarytos plytinės. Joniškio rajone plytinė buvo įrengta Dargių kaime.


Paskutinio redagavimo data: 2020-04-02