Jonas Avyžius

Jono Avyžiaus literatūros premijos laureatai

Romualdas Granauskas

 

2012 m. gegužės 31 d. Joniškio rajono savivaldybės Jono Avyžiaus viešoji biblioteka surengė iškilmingą žymaus kraštiečio rašytojo Jono Avyžiaus 90-ųjų gimimo metinių minėjimą, kurio metu buvo įteikta rajono savivaldybės įsteigta pirmoji Jono Avyžiaus literatūros premija.

Premijos laureatu už novelių romaną Trys vienatvės tapo rašytojas Romualdas Granauskas. Premija įteikta už profesionaliai ir meniškai vaizduojamą Lietuvos praeities ar dabarties gyvenimą, akcentuojamas moralines ir dvasines vertybes.

„Dešimt jos skyrių – dešimt pasakotojo gyvenimo tarpsnių. Mokymasis ir mokytojavimas, gyvenimo universitetai, rajoninio laikraščio redakcija, kelias į literatūrą ir pripažinimą, – visa tai vyko Šaukliuose, Mosėdyje, Sedoje, Skuode, Vilniuje. Atsiskleidžia žmonės ir laikas bei savitas R. Granausko humoras, įprasminantis komiškas ar absurdiškas situacijas, kurių sovietinėje tikrovėje buvo apstu. Knygos pradžia ir pabaiga autobiografiškai istorijai suteikia klasikinio daugiareikšmio skambėjimo“ (www.rsleidykla.lt).

Saulius Šaltenis

 

2017 m. gegužės 16-ąją,  rašytojo Jono Avyžiaus 95-ojo jubiliejaus proga, antroji premija  įteikta Sauliui Šalteniui knygas Demonų amžius, Žydų karalaitės dienoraštisBasas ir laimingas. Knyga Demonų amžius − grožinės literatūros požiūriu kokybiškiausia ir artimiausia    J. Avyžiaus meninės prozos linijai. 

Kandidatus premijai gauti siūlė Lietuvos Respublikos kultūros, meno, mokslo ir studijų institucijos, kūrybinės sąjungos, bibliotekos, visuomeninės organizacijos, pavieniai asmenys, patys kūrinių autoriai.

Lietuvos rašytojų sąjungos valdyba pasiūlė tris kandidatus: Saulių Šaltenį už romanus Demonų amžius, Žydų karalaitės dienoraštis, Basas ir laimingas, Mindaugą Kvietkauską už esė knygą Uosto fuga ir Justiną Sajauską už miniatiūrų romaną Neužmirštami Suvalkijos vardai. Jurbarko rajono savivaldybės biblioteka pristatė Gasparą Aleksą už romaną Šventojo akiplėšos medžioklė. Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla siūlė Birutę Jonuškaitę už romaną Maranta. Istorikė ir knygos sudarytoja Vida Girininkienė premijai gauti siūlė Jono Mačiulio Laiškus Eugenijai (1944–1956). Taip pat savo kūrinius pristatė ir patys autoriai – Alicija Valentukevičiūtė siūlė novelę Pamotė: knygnešės istorija iš knygos Tuščiažiedis.

Romanas Demonų amžius (2014) – tai didelės meilės, šviesių vilčių ir tragiškų praradimų kupina poetės gyvenimo istorija. Žurnalistas Audrius Musteikis teigia, kadautorius nei patvirtins, nei paneigs, kad kūrinio pagrindinės veikėjos Ditos prototipas – Salomėja Nėris. Bet viskas – tarp fantasmagorijos ir žiaurios, tragiškos realybės – atpažįstama: S. Nėries sielos sumaištys, biografijos faktai ir tarsi iš kolektyvinės tautos atminties išnirusios mūsų istorijos akimirkos, užrašytos šaltenišku stiliumi“.

Birutė Jonuškaitė

2022 metų liepos 1-ąją Joniškio Baltojoje sinagogoje įteikta trečioji rašytojo Jono Avyžiaus literatūros premija, skirta rašytojo 100-mečiui paminėti. Premija įteikta Birutei Jonuškaitei už romaną „Maestro“ (2019).

Kandidatus premijai gauti galėjo siūlyti Lietuvos Respublikos kultūros, meno, mokslo ir studijų institucijos, kūrybinės sąjungos, bibliotekos, visuomeninės organizacijos, pavieniai asmenys, patys kūrinių autoriai.

Lietuvos rašytojų sąjungos valdyba Jono Avyžiaus literatūros premijai gauti pasiūlė poetės, prozininkės, vertėjos Birutės Jonuškaitės romanų dilogiją „Maranta“ ir „Maestro“. Akmenės rajono savivaldybės viešoji biblioteka siūlė publicisto, keliautojo Vytauto Almanio knygą „Antrasis Žemgalių išėjimas“ (2021). Labdaros ir paramos fondas „Baltasis balandis“ siūlė Aldonos Dudonytės-Širvinskienės romaną „Kaladėlės“ (2019). Šiaulių rajono savivaldybė ir Lietuvos žurnalistų sąjunga rekomendavo rašytojo, Kuršėnų miesto garbės piliečio Stasio Lipskio grožinės prozos ir eseistikos knygas. Asociacija „Slinktys“ siūlė poeto, prozininko, vertėjo Tado Žvirinskio romaną „Manuscriptum discipuli, arba Studentiška 1990–1991 metų kronika“ ir rašytojos Nikos Piperitos (tikr. asmenvardis – Nijolė Kazlauskienė) romaną „Gervė smėlynuose“.

Birutė Jonuškaitė-Augustinienė (g. 1959) – poetė, prozininkė, vertėja. Nuo 1994 m. – Lietuvos rašytojų sąjungos narė. 2020 m. autorei įteikta Vlado Šlaito premija už pokalbių knygą „Laikas ir likimai“ ir Lietuvos Respublikos Kultūros ministerijos premija už publicistikos kūrinius. Rekomendacijoje poetas Vladas Braziūnas teigia, kad „Birutė Jonuškaitė – įvertinta prozininkė, puiki vertėja, eseistė, publicistė, poetė. Autorė, gimusi lietuvių etninėse žemėse, dabartinėje Lenkijos teritorijoj, ne pirmi metai gilinasi į aktualius konkretaus paribio ir apskritai paribių kultūrų fenomenus, eseistės plunksna čiuopia, kelia paviršiun, atkoduoja giliausius mitus. Sieja juos su asmenine savo ir bendrąja mūsų patirtimi“. Premijai gauti pasiūlyta romanų dilogija „Maranta“ it „Maestro“ „patraukia tikslia fraze, tikslia detale, taikliu, kvapiu gyvastingu žodžiu. Romanų veiksmas vyksta daug kur, jo panorama plati, atmintis gili, apimanti ištisas kartas, bet nė minutės negali suabejoti, kad iš tikrųjų viskas vyksta – žmogaus širdy. Joje gema stiprios, kartais gal net kiek baladiškos aistros, gryninami jausmai, grūdinami charakteriai. Viskas baisiai tikra“, – teigia  V. Braziūnas.  

Paskutinio redagavimo data: 2023-01-25