Galerija

Virtualios parodos„Architektūra yra tam, kad mes suprastumėm ir žinotumėm, kas esame“ Geoffrey Jellicoe (anglų architektas)

Jono Ivanausko ir Igno Vilčiausko nuotraukos.

Joniškio modernioji arcitektūra, tai pastatai statyti 1918 – 1940 metais, kai visoje Europoje ir Lietuvoje karaliavo Modern Movement architektūros stilius. Joniškyje tokių pastatų yra nemažai, vienas iš jų tai 1936 m. pastatytas Liaudies banko pastatas (architektas V. Peldavičius), kuriame dabar yra įsikūrusi Joniškio viešoji biblioteka. „Apie 5000 gyventojų turėjęs Joniškio miestelis, tarpukariu, ypač ketvirtajame 20 a. dešimtmetyje, buvo ekonomiškai gyvybingas. 1939 metais čia veikė: Vartotojų bendrovė, Žemės ūkio draugija, Liaudies bankas, Pieno perdirbimo bendrovė „Šaltinis“ ir Ūkininkų smulkaus kredito bankas. Visų Joniškio kooperatyvinių įstaigų pirmtakas buvo 1904 m. įsteigta Vartotojų bendrovė[1]. Liaudies bankas pradėjo veikti 1923 metais. Vadovaujamas „ekonomisto-komersanto Komantausko“, bankas palaipsniui plėtė savo veiklą, ir 1939 metais jau „darė milijonines apyvartas. 

Finansiškai stabilios įstaigos valdytojai 1936 m. nusprendė investuoti į naują, šiuolaikišką, virš 150 tūkst. litų kainavusį pastatą. Statiniui charakteringumo suteikia retas bei prabangus architektūrinis sprendimas – klinkerio plytelių dekoras. Tamsaus pirmo aukšto ir šviesaus antro aukšto kontrastas būdingas modernizmui. Tai kokybiškomis medžiagomis, o ne dekoru grindžiama architektūrinė estetika. Joniškio liaudies banko pastatas – neabejotinai yra  vienas iš elegantiškiausių Lietuvos tarpukario modernizmo pavyzdžių. Kartu su šalia tais pačiais metais iškilusia vaistine objektas tapo naujojo Joniškio simboliu, kuris buvo įamžintas ir atvirutėse. Šiuo metu pastate įsikūrusi Joniškio Jono Avyžiaus viešoji biblioteka. – teigia kaunietis menotyrininkas, dr. Vaidas Petrulis. Joniškyje esti ir daugiau išskirtinių pastatų, tik daugelį jų pakeitė rekonstrukcijos ir laikas. Tai ir „Aušros“ gimnazijos pastatas, senasis vaistinės pastatas Vilniaus gatvėje, statiniai Šiaulių senojoje, Livonijos, Žagarės gatvėse.

joniskis-gali-pasigirti-moderniaja-architektura

http://tarpukaris.autc.lt/lt/paieska/objektas/1947/liaudies-bankas-joniskyje#_ftnref1 

Čižienė, Birutė. Architektūra - epochų atspindys ir jų realybė/ Birutė Čižienė // Sidabrė.- 2013, rugs. 14, p. 6.

Ripskytė, Loreta. Joniškis gali pasigirti moderniąja architektūra/ Loreta Ripskytė; autorės nuotr. // Šiaulių kraštas.- 2013, rugs. 16, p. 6, 8.

Parengė Vijoleta Kuprevičienė

 Paskutinio redagavimo data: 2024-02-29