Apie mus

Protų mūšis joniškietiškai

  2013-02-20Vasario 19 d. Joniškio rajono savivaldybės Jono Avyžiaus viešoji biblioteka pakvietė į vieną bibliotekos paskelbtos tarmiškų skaitymų pagal Matą Slančiauską savaitės renginių - „Protų mūšis joniškietiškai“.

    Vasario 19 d. Joniškio rajono savivaldybės Jono Avyžiaus viešoji biblioteka pakvietė į vieną bibliotekos paskelbtos tarmiškų skaitymų pagal Matą Slančiauską savaitės renginių -  „Protų mūšis joniškietiškai“.
    Draugiškai kovai susitiko dvi komandos  -  jungtinė Pagyvenusių žmonių asociacijos  ir „Audruvės“ literatų  klubo bei jaunimo atstovų – „Aušros“ gimnazijos dešimtokų . Atsakinėti į pateiktus klausimus padėjo abiejų komandų palaikymo grupės.  
     Renginio pradžioje visiems susirinkusiems kraštietės kalbininkės Ritos  Urnėžiūtės straipsnį, skirtą Tarmių metams, perskaitė   vyr. bibliotekininkė Rita Mačiukienė.  Protų mūšiui vadovavo  Bibliografijos ir informacijos skyriaus vedėja Vijoleta Kuprevičienė . Komandoms reikėjo „išversti“ joniškietiškus  sakinius į bendrinę lietuvių kalbą, pasakyti frazeologizmų  bei atskirų žodžių reikšmes. Kai kurias užduotis komandos gliaudė lyg riešutus, prie kitų reikėjo pasukti galvas, prisiminti senoviškus, dabar jau retai benaudojamus žodžius.  Sunkiausia užduotimi tapo rankos pirštų pavadinimai joniškietiškai. Senjorų komanda kapituliavo prieš jaunimą, kuris pasidžiaugė, kad šį dalyką neseniai aptarė per lietuvių kalbos pamoką.  Visus labai maloniai ir linksmai nuteikė namų darbas – tautosakininko M. Slančiausko teksto skaitymas joniškietiškai. Abiejų komandų atstovai - Pagyvenusių  žmonių asociacijos  narė Valerija Džekavičienė ir „Aušros“ gimnazijos 2b klasės moksleivis  Paulius Vasiliauskas  pasiruošė ir tekstą  perskaitė  išraiškingai, su tikru joniškietišku akcentu. 
      Susumavus rezultatus paaiškėjo, kad daugiausia balų surinko „Aušros“ gimnazistai. Sveikindama ir knygas apie Joniškio kraštą  abiems  komandoms dovanodama VB direktorė Jovita  Šimkevičiūtė  dėkojo visiems už dalyvavimą šioje nuotaikingoje Tarmių metams skirtoje viktorinoje, linkėjo nepamiršti ir gerbti ne tik savo tarmę, bet ir gimtąją lietuvių kalbą. Jai pritarė ir lietuvių kalbos mokytoja Eugenija  Gasėnienė, padėjusi „Protų mūšiui joniškietiškai“  pasiruošti „Aušros“ gimnazijos moksleiviams.     
     Abi komandas pradžiugino  originali Pagyvenusių žmonių asociacijos vadovės Stefanijos  Skirmantienės dovana – kmynų arbatos maišeliai.  

                                                                                       Dalia Norvaišienė

Paskutinio redagavimo data: 2019-07-09