Apie mus

Tarmiška šnekta Gaižaičių bibliotekoje

  2013-02-22Niekada nesusimąstydavau, kokie bibliotekos skaitytojai turtingi savo gimtosios kalbos tarmių patarmėmis.

    Niekada nesusimąstydavau, kokie bibliotekos skaitytojai turtingi savo gimtosios kalbos tarmių patarmėmis. Iš nedidelio būrelio  skaitytojų, atėjusių į Tarmių metams paminėti skirtą valandą „Kalbėkit, aukštaičiai, kalbėkit, žemaičiai“, galėjome išgirsti kalbančių penkiomis patarmėmis.
    Renginio dalyviai Gaižaičių bibliotekoje kalbėjosi ir skaitė užrašytus pasakojimus, trumpus anekdotus bei eiliuotą kūrybą įvairiomis šnektomis.  
Štai  mokytoja Pranutė Gervienė, kilusi iš  Pasvalio krašto, savo gimtąja  tarme pasekė pasaką „ Pona Papirdijona pasak be gala“. Pietų žemaičių patarme anekdotus ir juokingus posakius porino Albina Gilienė. Susirinkusieji klausėsi Eugenijos Kurnickienės pasakojimo apie šuniuką Reksą šiaurės rytų aukštaičių panevėžiškių patarme bei kitų pasakojimų šiaurinės vakarų aukštaičių šiauliškių patarme. Iš Kretingos rajono Salantų miestelio kilusi bibliotekininkė  šiaurės žemaičių kretingiškių patarme paskaitė eilėraštį „Pjaunbapeilė,dorbailas...“ 
    Popietės dalyviai sutiko, kad jau primiršo  tarmę, kuria  20  ar net 40 metų nebekalba, nes daugelis pasklido, išsibarstė po visą Lietuvą. Ne vienas  iš susirinkusiųjų   mintimis nugrimzdo į tolimą praeitį, į gimtinėje prabėgusią vaikystę, tuo pačiu prisimindami gimtąją tarmę.

                                                                 Monika Sviderskienė
                                                     Gaižaičių filialo vyr. bibliotekininkė

Paskutinio redagavimo data: 2019-07-09