Renginiai

Vasaros popietė Skaistgirio bibliotekoje

  2013-06-19Švento Jono vakarėlį
Pyniau rūtų vainikėlį.
Iš visokių žolelių,
Iš visokių lapelių,
Ir iš dilginėlių.

Švento Jono vakarėlį
Pyniau rūtų vainikėlį.
Iš visokių žolelių,
Iš visokių lapelių,
Ir iš dilginėlių.

    Taip seniau dainuodavo jaunimas, sulaukęs gražios vidurvasario šventės – Joninių. Buvo tikima, kad per šventę ar jos metu surinkti žolynai turi magišką galią, atneša laimę, lemia sėkmingą gyvenimą.
    Prisiminti  senas tradicijas  birželio 18 –osios popietę į Skaistgirio biblioteką rinkosi miestelio moterys, nešinos krepšiais gražiausių lauko ir darželio žiedų. Iš surinktų žolynų kūrėme Joninių puokštes. Džiaugėmės spalvingais žiedais, jų įvairove, klausinėjome vienos kitų, bandydamos atpažinti žolynus, patarėme vienos kitoms, kurie žolynai labiau dera tarpusavyje. Dedant žiedą prie žiedo, pilnėjo vazos. Moterys pasakojo, kaip švęsdavo Jonines jaunystėje. 
    Jono vardas žinomas ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje, tad reikėjo prisiminti, kaip šis vardas  skamba Latvijoje, Rusijoje, Anglijoje, Prancūzijoje,  pasakyti, iš kur kilęs senasis šventės vardas „kupolė“, kuri žolelė išgydo net 99 ligas.  Popietę sukurta gausybė puokščių, nupintas vainikas ir kupolė (apipinta kartis). Liaudies dainose apie kupolės žolynus taip dainuojama: „viena šaka žydėjo – kaip saulė tekėjo, kita kaip mėnulis riedėjo, trečia – kaip žvaigždelė žibėjo“. Toks kupolės įvaizdis reiškia pasaulio ir gyvybės medį.
     Kol susirinkusios moterys  dėliojo jau pagamintas puokštes ir ruošėsi bendrai nuotraukai, bibliotekoje jaukiai pakvipo plikoma 9 žolelių arbata. Skanavome liepų, kaštonų, čiobrelių, ramunėlių, aviečių, mėtų, dilgėlių, kmynų, šeivamedžio arbatos. Kiekviena rinkosi ir derino žoleles arbatai pagal savo skonį. Ragavome buvusios bibliotekininkės Rimutės Veronikos Bilienės atsinešto šviežio medaus. Taip pat ji visoms padalijo savo išaugintų anyžinio lafanto daigų. Šis augalas pasižymi antibakteriniu veikimu, mažina kraujospūdį, suteikia žvalumo.
    Malonu, kad kurti puokštes susirinko neįgaliųjų draugijos, bendruomenės, moterų draugijos „Versmė“ atstovės, garbaus amžiaus sulaukusios R. Drigotienė ir B. Ginkuvienė.
    Moterys pripažino, kad ši  atokvėpio popietė nuo nesibaigiančių vasaros darbų praskaidrino nuotaiką, suteikė malonumo, naujų minčių.

                                                          Jolanta Jatulienė ir Lijana Degimienė,
                                                              Skaistgirio filialo bibliotekininkės

Paskutinio redagavimo data: 2019-07-09