Renginiai

Seminaras apie tarmes

  2013-09-18Rugsėjo 17-ąją Jono Avyžiaus viešojoje bibliotekoje įvyko seminaras „Gyvasis žodis iš gimtosios tarmės versmių“, skirtas Tarmių metams.

   Rugsėjo 17-ąją Jono Avyžiaus viešojoje bibliotekoje įvyko seminaras „Gyvasis žodis iš gimtosios tarmės versmių“, skirtas Tarmių metams.
    Tarmiška programėle renginį pradėjo Joniškio vaikų lopšelio darželio „Saulutė“ auklėtiniai. 
    Seminaro dalyviams pranešimą „Joniškio krašto ir Joniškio šnektos pėdsakai Simono Norbuto knygoje „Jei ne auksinės vasaros“ pristatė kalbininkė, žurnalo „Gimtoji kalba“ vyr. redaktorė kraštietė Rita Urnėžiūtė. Pranešėja gvildeno  joniškietiškos šnektos pavyzdžius rašytojo, pedagogo, istoriko joniškiečio S. Norbuto autobiografinių novelių romane, vaizduojančiame   skaudžius tremtinio išgyvenimus kalėjimuose ir Sibiro lageriuose.  Šią emocionaliai stiprią ir išraiškingą knygą Rita Urnėžiūtė prilygino Balio Sruogos „Dievų miškui“. Viešnia taip pat  priminė kaip pievų žaluma sodrią kitos Joniškio krašto rašytojos Stasės Jasiūnaitės romanų kalbą. 
     Pranešimą „Tarmiško žodžio galia“ skaitė Šiaulių universiteto studijų prorektorius, doc. dr. Juozas Pabrėža. „Seimas padarė žygdarbį, paskelbdamas 2013-uosius Tarmių metais, nes Lietuva dėl savo tarmių yra unikali šalis“, – kalbėjo lektorius, – pagal kalbinę sistemą Lietuvoje yra 14 valstybių, o kiek dar šnektų šnektelių.“ Tarmėse galima surasti daugybę archaiškų žodžių, kurių jau nerasime bendrinėje kalboje. Aptaręs tris pagrindines tarmių ypatybes – jų daugumą, skirtingumą ir unikalumą, doc. dr. J. Pabrėža pasakojo smagias patirtis ir nutikimus iš ekspedicijų po Lietuvą, po Žagarės apylinkes. Pats būdamas žemaitis jis savo pranešimą šmaikščiai pagyvino žemaitiškais posakiais ir pasakojimais.
    Seminare dalyvavo nemažai moksleivių, pedagogų, būrelis vyresnės kartos  Joniškio šviesuomenės, literatų, bibliotekininkų. Taip pat šio malonaus renginio metu ir apsilankymo tėviškėje proga bibliotekos vadovė Jovita Šimkevičiūtė bibliotekininkų  bendruomenės vardu  pasveikino kraštietę Ritą Urnėžiūtę, prieš keletą dienų šventusią gražią gyvenimo sukaktį. 
    Už meninę programėlę dėkojame vaikų  lopšelio darželio „Saulutė“ auklėtiniams Austėjai, Godai, Ugniui, Dovidui, Emilijui ir juos paruošusioms pedagogėms  Gražinai Pamparienei, Elonai Bernotaitei ir Indrai Žukauskienei.
    Seminaras organizuotas pagal Viešosios bibliotekos projektą, skirtą Tarmių metams, kurį iš dalies parėmė Lietuvos Respublikos kultūros rėmimo fondas.

                                                          Violeta Vilčiauskienė

Paskutinio redagavimo data: 2019-07-09