Renginiai

Paroda-instaliacija „Psifiktūros“

  2021-10-04


Jono Avyžiaus viešosios bibliotekos Skaitytojų aptarnavimo skyriuje nuo 2021 m. spalio 4 d. iki lapkričio 4 d. bus eksponuojama menininkės Ignės Grikevičiūtės paroda-instaliacija „Psifiktūros“. 

Psifiktūros – tai 2020 m. sukurtas prozinės poezijos ir piešinių rinkinys, kuriame aktualizuojamas fikcijos ir realybės santykis, tarpasmeninis bendravimo nestabilumas, piešinys kaip psichikos pažinimo įrankis.

Leidinio pavadinimas yra neologizmas, kurio sandara savyje talpina keletą dimensijų: kalbą, vizualinį atvaizdą ir kūną. Psichoanalitikas Jacques Lacan manė, jog visi šie trys diskursai yra tarpusavyje surišti tam, kad žmogui suteiktų stabilumo pojūtį ir sąmonėje įkurdintų realybės jausmą. Psifiktūrose šios kategorijos yra permąstomos iš naujo per situacijas, kuriamas automatizmo principu.

Knygos tekstuose girdimi kelių veikėjų balsai, kuriantys simbolines uždarų tikrovių sistemas. Jis, ji ir x pasakojimuose persipina, o skaitytojas įtraukiamas į istoriją kaip lygiavertis psifiktūrų dalyvis. Leidinyje piešiniai atliepia tekstų fragmentus, veikia kaip jo, jos ir x patirtų situacijų prisiminimai. Tekstinės istorijos taip pat reaguoja ir į vizualinius psichikos portretus, pasakojimui suteikiant siurrealistinio kvėpavimo.

Ši rankomis įrišta ir sunumeruota knyga – tai objektas, neturintis stabilaus atspirties taško, tai veikiau vizualinis ir literatūrinis rebusas.

Joniškio rajono savivaldybės Jono Avyžiaus viešojoje bibliotekoje autorė erdviškai išskleidžia knygoje esančius piešinius bei eksponuoja tekstų ir vaizdų rinkinį „Psifiktūros“. Piešiniai-objektai bibliotekos knygų lentynose veikia tarsi portalai, nukeliantys į netikėtas paties stebinčiojo istorijas.

Paroda-instaliacija sukurta pagal Jono Avyžiaus viešosios bibliotekos įgyvendinamą Lietuvos kultūros tarybos dalinai remiamą projektą  „Meno jungtys“.

Paskutinio redagavimo data: 2021-09-29