Galerija

Virtualios parodosPrieš 105 metus per Joniškį nutiestas platusis geležinkelis nuo Šiaulių iki Jelgavos

    2021 metus Europos Sąjungos taryba paskelbė Europos geležinkelių metais. Tai yra gera proga atkreipti dėmesį ir į Lietuvoje išlikusį unikalų su geležinkeliais susijusį paveldą. Nes tai ne tik bėgiai ir kelionės, bet ir šalia bėgių išlikę pastatai, kurie yra paveldo objektai: senos stotys, vandens bokštai, specialiai traukiniams pastatyti tiltai, peronai, tuneliai, sandėliai ir kiti techninės paskirties įrengimai.
     2021 m. sukanka 105 metai, kai buvo pradėtas naudoti per Joniškį tiestas geležinkelis Šiauliai – Jelgava (tuomet Mintauja). Lietuvą užėmusiai kaizerinei kariuomenei geležinkeliai buvo svarbiausias maisto ir amunicijos tiekėjas. Todėl karinė vadovybė ėmė skubiai tvarkyti geležinkelius, perkalti plačiąją rusiškąją vėžę į 1435 mm pločio. Karo reikmėms vokiečiai nutiesė ir 92 km Šiaulių – Joniškio – Jelgavos kelią. Fronto reikalams kaizerinė Vokietija nutiesė Lietuvoje nemažai ir 600 mm vėžės pločio geležinkelių, tame tarpe, ir ruožą Joniškis – Žeimelis.
    Plačiau apie tai galima paskaityti kraštotyrininko Karolio Bačionio („Sidabrė“.− 1990, lapkričio 17 d.) ir istoriko dr. Ernesto Vasiliausko („Sidabrė“.− 2009, rugsėjo 12 d.) straipsniuose ir pasidairyti po nuotraukų galeriją.

                                                                                                                           Parengė Vijoleta KuprevičienėPaskutinio redagavimo data: 2024-05-24