Apie mus

Edukacinė popietė „Duonutė – pyragų močiutė“

  2014-02-10Vasario 5–ąją minima Šv. Agotos ir Duonos diena. Ta proga Jurdaičių filialas vasario 4-ąją pakvietė vaikus į edukacinę popietę „Duonutė – pyragų močiutė“.

     Vasario 5–ąją minima Šv. Agotos ir Duonos diena. Ta proga Jurdaičių filialas vasario 4-ąją pakvietė vaikus į edukacinę popietę „Duonutė – pyragų močiutė“.
   Popietė įvyko etnokultūriniams ir edukaciniams renginiams pritaikytame  V. Sruogio individualios įmonės mini muziejuje. Jurdaičių filialo vyr. bibliotekininkė Diana Užkuraitienė ir Maldenių etnografinis kolektyvas, vadovaujamas Emilijos Kvedarienės, mažiesiems parengė 1,5 val. trukmės edukacinę programą. 
    Vaikams papasakota apie su Šv. Agota diena ir duona susijusius papročius, spėjimus ir tikėjimus: pašventinta duona pagelbsti kilus gaisrui, saugo nuo ligų, blogos akies, padeda gydyti  žaizdas, saugo nuo gyvatės įkandimo. 
    Panaudojant tautosaką, grožinės literatūros motyvus, meninės išraiškos priemones, vaikai supažindinti su duonos keliu nuo lauko iki stalo. 
    Tomas iš Maldenių vaikams papasakojo apie sunkius artojo darbus. Ant stalo pasidėjęs skirtingus grūdų maišelius mokė vaikus, kaip atskirti grūdų rūšis, kokiu metų laiku sėjami rugiai. Karolina ir Svajonė  pasekė lietuvių liaudies pasaką „Kaip vilkas duonos išsikepti užsimanė“.
    Duonos kepimo paslaptis vaikams atskleidė Staselė iš Maldenių. Ant stalo pasidėjusi nekeptos duonos paplotį, vaikams parodė, kaip ir kur ji minkoma, kepama. Vaikai skanavo įvairios  duonos, paragavo naminės duonos raugo, pačių ruginių miltų. 
    Bibliotekininkė papasakojo apie senovinius pagarbos duonai papročius. Kepant duoną būdavo draudžiama kalbėtis arba būti išsižiojusiems, nes duonelė gali sutrūkinėti. Nukritusį ant žemės duonos gabalėlį žmonės pagarbiai pakeldavo, pabučiuodavo ir suvalgydavo. Senoliai niekada nedėdavo ant stalo apverstos duonos kepalo, aiškindami, kad tai nepagarba jai. Duoną drausdavo iš riekės laužti viena ranka, nes viena ranka jos niekas neuždirba. Vaikams liepdavo uostyti garuojančią duonelę gelbstintis nuo slogos.
   Viso renginio metu skambėjo liaudies dainos, žaidžiami žaidimai, skaitomi posmai apie mūsų protėvių išaukštintą duonelę. Prisimintos patarlės ir mįslės apie duoną.


                                                                                          Diana Užkuraitienė
                                                                          Jurdaičių filialo vyr. bibliotekininkė

Paskutinio redagavimo data: 2019-07-09