Apie mus

Joniškiečiams pristatytas kartografijos leidinys

  2014-02-26Vasario 25 –ąją Jono Avyžiaus viešojoje bibliotekoje įvyko knygos „Lietuvos XVII-XIX a. pradžios ikonografijos ir kartografijos šaltiniai Švedijoje“ sutiktuvės. Leidinį pristatė vienas iš projekto autorių – archeologas dr. Ernestas Vasiliauskas.

    Vasario 25 –ąją Jono Avyžiaus viešojoje   bibliotekoje   įvyko knygos „Lietuvos XVII-XIX a. pradžios ikonografijos ir kartografijos šaltiniai Švedijoje“ sutiktuvės. Leidinį pristatė vienas iš projekto autorių – archeologas dr. Ernestas Vasiliauskas.
    Ieškoti dokumentų Švedijos archyvuose ir   bibliotekose autorių paskatino prieš kelis metus atsitiktinai aptiktas Joniškio miesto užėmimo piešinys, datuojamas 1703 metais. Tai seniausias rastas Joniškio miesto piešinys,  kuris joniškiečiams buvo  tikra sensacija, o ir puiki dovana miesto bendruomenei.
    E. Vasiliauskas pristatė įdomiausius radinius: žemėlapius, mūšių, vietovių, pilių planus, piešinius. Visi dokumentai išleisti originaliu formatu ir atskiru voku sudėti į knygą. Knygos poligrafija labai kokybiška, leidžianti  įsivaizduoti, kaip atrodo originalūs dokumentai. Kai kurie jų – labai puošnūs, spalvoti, preciziškai nupiešti. Vienas iš įdomiausių radinių – žymaus kartografo T. Makovskio padarytas Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės 1613 metų žemėlapis, kurio   rengimo darbus inicijavo Lietuvos didysis maršalka Mikalojus Kristupas Radvila. Žemėlapis žymus dar ir tuo, kad tai – vienintelis pilnai išlikęs tarp  seniausių Lietuvos teritorijos kartografijos darbų. Labai tikslus XIX a. pradžios Vilniaus apylinkių  žemėlapis. Knygoje pateikta nemažai Klaipėdos įtvirtinimų planų, Baltijos jūros scheminių žemėlapių, Biržų pilies ir Saločių mūšio planų, schemų, panoramų. 
     Gausiai susirinkusiai auditorijai buvo įdomu ir smalsu sekti mokslininko pasakojimą. Knyga neliko nepastebėta pirmosios Ernesto Vasiliausko istorijos mokytojos Irenos Povilaitienės. Ji pasidžiaugė savo buvusio mokinio sėkme, jo nuoširdžiu atsidavimu darbui. Gėles teikė, išleidus knygą sveikino Ernesto bičiuliai, kultūros žmonės.
    Joniškio Jono Avyžiaus bibliotekos direktoriaus pavaduotoja Violeta Vilčiauskienė padėkojo E. Vasiliauskui už bibliotekai dovanotus leidinius, palinkėjo, kad jo mėgstamas darbas džiugintų tiek jį patį, tiek mokslo,  kultūros ir mūsų krašto bendruomenę.

                                                           Vijoleta Kuprevičienė

Paskutinio redagavimo data: 2019-07-09