Apie mus

Rašytojo Mariaus Katiliškio 100 metų jubiliejui skirtas vakaras

  2014-10-14„Širdie, sulėtink savo žingsnius, širdie, sustok, nebėk, širdie...“, – taip prieš 80 metų viename pirmųjų savo eilėraščių „Raktė“ rašė Albinas Vaitkus, būsimasis rašytojas Marius Katiliškis, kurio 100-ąsias gimimo metines šiemet mini visa Lietuva, o spalio 1 d. Joniškio viešojoje bibliotekoje paminėjo ir Joniškio bendruomenė.

    „Širdie, sulėtink savo žingsnius, širdie, sustok, nebėk, širdie...“, –  taip prieš 80 metų viename pirmųjų savo eilėraščių „Raktė“ rašė Albinas Vaitkus,  būsimasis rašytojas Marius Katiliškis, kurio 100-ąsias gimimo metines šiemet mini visa Lietuva, o  spalio 1 d. Joniškio viešojoje bibliotekoje paminėjo ir  Joniškio bendruomenė.
     Marius Katiliškis gimė 1914 m. rugsėjo 15 d. Gruzdžiuose, jo vaikystė ir jaunystė prabėgo Katiliškių kaime, netoli Žagarės. 1936 m. buvo pašauktas į Lietuvos kariuomenę, tarnavo Šiauliuose.  1941 m. pradėjo dirbti Pasvalio bibliotekoje. 1944 m. pasitraukė į Vokietiją, kurį laiką studijavo meną Fribūre (Šveicarija). Vėliau pateko į Belgijoje esančią perkeltųjų asmenų stovyklą. Apsidrausdamas nuo galimo priverstinio grąžinimo nelaisvėn, stovykloje pasikeitė dokumentus, pasiimdamas M. Katiliškio pavardę.
    1949 m. atvyko į JAV, kur  gyveno Čikagos priemiestyje Lemonte. Dirbo įvairius darbus ir rašė. Pirmoji jo knyga „Prasilenkimo valanda“ išleista dar 1948 m. Europoje. Jau gyvendamas Amerikoje sukūrė  prozos kūrinius:  „Paskendusi vasara“, „Užuovėja“, „Miškais ateina ruduo“, „Išėjusiems negrįžti“, „Šventadienis už miesto“, „Duobkasiai“. 
    Psichologinis romanas „Miškais ateina ruduo“ – meniškiausias M. Katiliškio kūrinys. 1990 m.  režisierius Raimondas Vabalas sukūrė filmą tuo pačiu pavadinimu.  
     Rašytojo jubiliejui skirtame renginyje ir buvo prisimintas  šis filmas, demonstruota filmo ištrauka.  Dalyvavo garsus Vilniaus valstybinio mažojo teatro aktorius,  Vytauto Didžiojo ordino Karininko kryžiaus kavalierius  Gediminas Girdvainis. Aktorius yra pelnęs ir Vyriausybės kultūros ir meno premiją,  2014 m. jam įteiktas Kultūros ministerijos Garbės ženklas „Nešk savo šviesą ir tikėk“.
     Filme „Miškais ateina ruduo“ G.Girdvainis sukūrė įsimenantį samdinio Lauryno vaidmenį. Prisimindamas filmavimą, aktorius pasakojo, kad režisierius stengėsi parodyti tą Lietuvą, kurios  atkūrus Nepriklausomybę  jaunimas jau  nepažinojo. Tik žinodamas savo šaknis gali būti patriotas, – sakė G. Girdvainis. 
     Kino filmo kūrimą ir savo garsų dėdę prisiminė ir M. Katiliškio sūnėnas žagarietis Vytautas Vaitkus. Jam režisierius R. Vabalas pasiūlė nusifilmuoti keliose epizodinėse scenose, taip pat masinėse scenose buvo filmuojami  ir kiti žagariečiai. 
     Abu svečiai papasakojo už kadro likusių linksmų scenų ir nutikimų.     
     Vakarą liaudies dainomis baigė mūsų kraštietė operos solistė Sofija Jonaitytė, dar  nuo   vasaros sutikusi  būti  oficialia Jono Avyžiaus viešosios bibliotekos globėja.
     Renginys suorganizuotas  pagal projektą  „Išėjusiems sugrįžti“, kurį parėmė Lietuvos kultūros taryba. 
                                                                       
Vijoleta Kuprevičienė
Paskutinio redagavimo data: 2019-07-09