Renginiai

Išvyka „Priglaudęs žodį – knygą prie širdies“

  2018-03-20Kovo 16-ąją, minint Knygnešio dieną, Kriukų filialas ir Kriukų pagrindinės mokyklos l. e. direktorės pareigas pavaduotoja ugdymui L. Eitkevičienė organizavo išvyką į knygnešio Viktoro Pečiulio gimtinę – Valakų kaimą (Joniškio r.).

   Kovo 16-ąją, minint Knygnešio dieną, Kriukų filialas ir Kriukų pagrindinės mokyklos l. e. direktorės pareigas pavaduotoja ugdymui L. Eitkevičienė organizavo išvyką į knygnešio Viktoro Pečiulio gimtinę – Valakų kaimą (Joniškio r.).
   Iš istorinių duomenų žinoma, kad Viktoras Pečiulis knygas platino iki 1904 m. Knygnešys jas slėpdavo įvairiausiose vietose: daržinėje, po akmenimis padarytose duobėse, šalia esančio miškelio tuščiaviduriame ąžuole. Caro žandarai akylai sekė knygnešio veiklą, dažnai atlikdavo kratas, bet nieko nerasdavo. Knygnešys buvo sumanus, išradingas ir patikimas. Kartą savo ryšulį knygnešiui patikėjo keliu einantis žydas, nes pastebėjo esąs sekamas nuo pat Šiaulių. 
   Buvusioje knygnešio sodyboje yra pastatytas paminklinis akmuo su atminimo lenta, kurio statymu 2015 m. rūpinosi Alvydas Užkuraitis, tuo metu buvęs Kriukų seniūnijos seniūnaitis, penktos eilės knygnešio V. Pečiulio palikuonis. A. Užkuraitis maloniai pasitiko išvykos dalyvius, papasakojo apie knygnešio gyvenimą ir nuveiktus darbus, parodė senų nuotraukų. Išvykos metu prisiminti ir kiti krašto šviesuoliai: knygnešių globėjai, lietuvybės platintojai T. ir S. Goesai, literatūrologė Valerija Ramonaitė, germanistas, publicistas, žurnalistas, redaktorius Ignas Skrupskelis. Taip pat buvo aplankytos ir kapinės, kuriose uždegtos atminimo žvakutės.


Kriukų filialo vyresn. bibliotekininkė
Violeta NavickienėPaskutinio redagavimo data: 2019-07-09