Duomenų bazės

Fatum

SKABLAUSKAITĖ, Jolita

Vienos originaliausių šiuolaikinės lietuvių literatūros kūrėjų – rašytojos ir dailininkės Jolitos Skablauskaitės novelių ir apsakymų knyga „Fatum“ atveria gilius, antgamtinių jėgų valdomus, žmogaus protui nesuvokiamus pasaulius.

„Fatum“ – knyga, išleidžiama jau po rašytojos mirties, rašyta bene tris dešimtmečius ir neįtikėtinai tiksliai įkūnijanti rašytojos kūrybos idėjas ir savitą stilių. J. Skablauskaitė visuomet žavėjosi ir daug rašė apie kitus pasaulius, kurie pralenkia žmogaus protą, išsiveržia už mūsų suvokimo rėmų. Kitokia tikrovė, kartais menanti pirmykščių civilizacijų brutalumą ir primityvumą, kartais įžengianti į sapnų pasaulį, kuriame siautėja antgamtiškos būtybės – tai tikrovė, kurios duris skaitytojams atveria J. Skablauskaitė.

Knygoje „Fatum“ (lotyniškai „fatum“ reiškia likimą) – į mūsų pasaulį veržiasi tokios būtybės kaip velniažmogiai, harpijos, žmogiapaukščiai, dvergai, jie skleidžia savo velniškus kerus ir sukelia nelaimes, atneša mirtį.

Visai Jolitos Skablauskaitės kūrybai būdinga ryški maginė pasaulėjauta, neaiški riba tarp tikrovės ir fantazijos, joje gausu mistinių potyrių, sapnų ir regėjimų. Veikėjai pasaulį dažnai suvokia per garsus, kvapus, spalvas. Kraštovaizdžiai nejučia pereina į veikėjų jausmus. Veikėjai valdomi griaunančių aistrų (meilės, neapykantos, keršto, kaltės) dramatiškai slysta į mirtį, kupiną šiurpaus siurrealistinio grožio.

J. Skablauskaitė baigė menotyrą Vilniaus dailės akademijoje. Yra surengusi keletą parodų. Gyveno Kaune, o nuo 1987 m. – Vilniuje. Vasaras leisdavo gimtinėje, Kuisiuose, Joniškio rajone. Ten ir parašė didžiąją dalį savo kūrinių.

Jolita Skablauskaitė (1950–2018) – viena originaliausių lietuvių rašytojų. Jos kūrybos palikimas – septyni romanai (tarp kurių – kontroversiškasis „Sado sindromas“, nežabotos fantazijos „Žiežulės“, „Kitas kraujas“), kelios apysakų ir apsakymų knygos, eilėraščių rinkinys. Jos kūriniuose daug slėpiningų įvykių, vizijų, pojūčių, seksualinių fantazijų. Autorė pati apipavidalino savo knygas, turėjo Vilniaus dailės instituto diplomą. Pagal jos kūrinius režisierius A. Puipa sukūrė kino filmus „Žuvies diena“ ir „Žaibo nušviesti“.
Paskutinio redagavimo data: 2018-12-20