Galerija

JONIŠKIO ŠIRDIS – MIESTO AIKŠTĖJoniškio miesto aikštė − tarsi miesto vizitinė kortelė. Dažnai tik pagal ją pravažiuojantys ar miesto svečiai sprendžia apie mūsų miesto patrauklumą.

                     XVIII a. pabaigoje ir XIX a. pirmajame ketvirtyje, pastačius molinių ir mūrinių pastatų eilę, kurie suformavo aikštę ir užfiksavo jos gatvių padėtį, veikiausiai pasibaigė iki tol vykęs aikštės dinamikos procesas.

                      Jau 1895 metais aikštė ir pagrindinė gatvės buvo grįstos akmenimis, tačiau net ir geriausios ulyčios – Šiaulių bei Jelgavos – turėjo baisiai bjaurų bruką.( „Lietuvos TSR urbanistikos paminklai“, T.4.− 1981).

                      1937 metais pagrindinės Joniškio gatvės ir aikštė buvo pradėtos rekonstruoti ir grįsti jau tašytais akmenimis.

                      1939 metų lapkričio 30 d. „Lietuvos aide“ Vytautas Kasnickas rašė: „bene didžiausias iš miesto tvarkymo planų bus miesto išplanavimas. Šis darbas jau baigtas ir planas pasiųstas tvirtinti atitinkamoms įstaigoms. Pagal naująjį miesto planą turgavietė bus iškelta iš miesto centro ir čia bus įrengtas sodelis“. Deja, prasidėjo okupacija ir tik po II-ojo pasaulinio karo turgus iš miesto centro buvo iškeltas, aikštė rekonstruota ir prisodinta medžių.

                      Senos ir naujos mūsų miesto nuotraukos iliustruoja aikštės paskirties keitimąsi,  urbanistinius sprendimus, atsinaujinimą. 29 nuotraukos apima laikotarpį nuo XX a. pradžios iki šių dienų.

Parengė Vijoleta KuprevičienėPaskutinio redagavimo data: 2022-09-22